Rusza pierwsza część tegorocznej, podwójnej edycji Festiwalu Niepodległości. Mamy przyjemność przedstawić jej szczegółowy program, zapraszając do wzięcia udziału w corocznym, oddolnie realizowanym przez nas Festiwalu, który tradycyjnie towarzyszy obchodom Święta Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe”.
Dwa ostatnie miesiące bieżącego roku wypełnią wyjątkowo aż dwie edycje tej cyklicznej imprezy. Już za kilka dni rozpoczyna się edycja dziewiąta (przeniesiona z roku ubiegłego – lockdown uniemożliwił jej realizację w 2020 r.). Na przełomie listopada i grudnia edycja dziewiąta przejdzie płynnie w bieżącą, okrągłą, bo 10. już edycję Festiwalu Niepodległości, inaugurując jego jubileusz. Zdradzamy już nawet niektóre przyszłoroczne plany z nim związane.
Tymczasem zapraszamy do wzięcia udziału w IX Festiwalu.
Pierwsze spotkanie pod szyldem Festiwalu zaplanowaliśmy już w najbliższą środę 27 października o godz. 17:00 na ul. Katedralnej 1, ale kulminacyjnymi momentami głównego bloku będą tradycyjne obchody wywalczonego przez nas 4 lata temu Święta, przypadające na 30 października oraz o tydzień późniejszy (6 listopada) I Regionalny Zlot Pasjonatów i Sympatyków Lokalnej Historii.
W świąteczną sobotę 30 października apelujemy o jak najliczniejszy udział we Mszy Świętej o godzinie 15:00 w Bazylice Katedralnej w intencji uczestników tarnowskiego zrywu niepodległościowego z roku 1918, zmarłych laureatów Festiwalu oraz w intencji pomyślności Miasta i jego mieszkańców. Po Mszy przejdziemy pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie około godziny 16:00 od odśpiewania hymnu państwowego rozpoczną się główne, oficjalne uroczystości Święta „Pierwsze Niepodległe”. W tym roku uroczystościom pod Pomnikiem towarzyszyć będzie ceremonia wręczenia festiwalowych nagród („Ryngrafu Niepodległości” i „Szabli Niepodległości”) za rok 2020, przyznanych przez przedstawicieli kilkudziesięciu tarnowskich organizacji wybitnym społecznikom, zasłużonym w dziele krzewienia postaw niepodległościowych. Po ceremonii odczytany zostanie Apel Pamięci. Uroczystość zakończy złożenie przez uczestników uroczystości kwiatów oraz zniczy i odśpiewanie Roty.
Do wzięcia udziału w uroczystościach zapraszamy wszystkich tarnowian i wszystkie tarnowskie instytucje, szkoły, organizacje i środowiska. Przypominamy, że 30 października to najważniejsze, jedyne oficjalne, święto w tarnowskim kalendarzu; święto, wokół którego powinna się integrować cała lokalna wspólnota.
Kolejna duża festiwalowa impreza zaplanowana została na sobotę 6 listopada. Tego dnia dla zainteresowanych mamy propozycję uczestnictwa w całodniowym I Regionalnym Zjeździe Pasjonatów i Sympatyków Lokalnej Historii, który realizujemy we współpracy organizacyjnej z Fundacją ALEGORIA Ośrodek Dialogu, Formacji i Misji.
Zjazd rozpoczyna się o godzinie 12:00 a zakończy w godzinach wieczornych. Zapisy prowadzone będą od 26 października na stronie internetowej Fundacji Pro Patria Semper: www.fpps.pl
Program zjazdu przewiduje m.in. prezentacje poszczególnych organizacji i środowisk, dyskusję plenarną, a także spotkanie z samorządowcami i przedstawicielami instytucji publicznych. Podczas tego ostatniego powołane zostać mają struktury Regionalnej Rady Ochrony i Promocji Dziedzictwa Lokalnego.
W finale zjazdu zaplanowaliśmy wspólny – dla uczestników zjazdu i drużyn harcerskich z całego regionu – CAPSTRZYK HISTORYCZNY. Oczywiście, będą do niego mogli dołączyć także inni mieszkańcy miasta.
W jego ramach, 6 listopada o godzinie 18:00 wyruszymy z placu Sobieskiego i wspólnie powędrujemy najpierw pod budynek przy ul. Nowy Świat 30, gdzie dokładnie 110 lat temu zaczęła działać pierwsza tarnowska drużyna harcerska, słynna „Czarna Jedynka”. Następnie ulicami Nowy Świat, Bema i Limanowskiego przejdziemy pod budynek Wodociągów, na ul. Narutowicza 37, czyli do miejsca, w którym 103 lata temu powstała najsłynniejsza pieśń harcerska „Płonie ognisko i szumią knieje”, napisana przez J.Brauna. Ta i inne pieśni harcerskie oraz patriotyczne zabrzmią w tym symbolicznym miejscu. Mamy nadzieję, że do ich wspólnego śpiewania dołączy jak najwięcej osób.
Capstrzyk, jak i kilkudniowy Turniej Drużyn Leśnych, towarzyszący 9. edycji naszego Festiwalu organizowane są z okazji przypadających w tym roku: 110. rocznicy tarnowskiego harcerstwa oraz 120. urodzin Jerzego Brauna i Adama Ciołkosza. Podczas tegorocznego Festiwalu raz jeszcze chcemy podkreślić znaczenie harcerstwa, w tym wybranych, wybitnych postaci tego młodzieżowego, wspólnotowego ruchu dla pionierskiego wkładu Tarnowa (i ich osobisty) w niepodległość Polski.
W capstrzyku na pewno wezmą udział zaproszeni przez nas harcerze z ZHR, którzy od 5 do 7 listopada rozgrywać mają w Tarnowie i okolicach Turniej Drużyn Leśnych. Do udziału i współtworzenia jubileuszowego capstrzyku zaprosiliśmy też Komendę Hufca ZHP.
Obu edycjom festiwalu towarzyszyć będzie cykl otwartych, multimedialnych spotkań dyskusyjnych wokół wykładów i debat ekspertów z wielu różnych dziedzin życia społecznego, makroekonomii, ekologii i stosunków międzynarodowych. Cykl, który zatytułowaliśmy „Aspekty i atrybuty współczesnej niepodległości – szkice dyskusyjne” ma wprowadzić jego uczestników w plany organizacji w przyszłym, jubileuszowym roku 10-lecia Festiwalu, wielodniowego ogólnopolskiego forum z udziałem najważniejszych w kraju decydentów i specjalistów, naukowców (w tym ekonomistów, geopolityków i geostrategów, specjalistów w zakresie obronności etc.), publicystów, przedsiębiorców, przedstawicieli największych i branżowych mediów oraz organizacji pozarządowych. Tematem forum będzie aktualny stan polskiej niepodległości. Jubileusz naszego Festiwalu to bowiem znakomita okazja, aby właśnie w taki sposób podsumować dziesięcioletnie już tarnowskie rozważania na temat różnych aspektów polskiej niepodległości.
Spotkania nazwaliśmy „szkicami dyskusyjnymi”, bo nie mamy oczywiście ambicji wyczerpania żadnego z poruszanych tematów. Chodzi raczej o zaprezentowanie i poznanie opinii uczestników cyklu o wybranych tezach dotyczących poszczególnych aspektów współczesnej polskiej państwowości oraz nakreślenie przynajmniej najważniejszych wyzwań i zagrożeń dla niej. Tegoroczna część cyklu „szkiców” potrwa do 15 grudnia. Spotkania rozpoczynać się będą w każdą środę o godzinie 17:00 w lokalu Fundacji przy ul. Katedralnej 1 (wejście od placu Katedralnego).
W przypadku zwiększenia się ilości uczestników kolejne spotkania zaplanujemy w większej sali, ale pierwsze z nich odbędą się w sali plenarnej Fundacji.
Rozpoczynamy już w najbliższą środę 27 października od próby zmierzenia się z tematem „Czym są dziś tożsamość i kultura narodowa i jak je chronić ?”
Kolejną środę 3 listopada poświęcimy tematowi „Suwerenność gospodarcza – uwarunkowania ogólne”.
Z kolei 10 listopada rozważać będziemy temat „Niepodległość Polski wobec wyzwań klimatycznych i środowiskowych”.
Tydzień później, 17 listopada zapraszamy na pierwszą część prezentacji i rozmowy dotyczącej „Geopolityki polskiej – wczoraj i dziś”.
Ostatnie z listopadowych spotkań 24 listopada poświęcimy natomiast pierwszej części prezentacji i dyskusji nt. „Współczesne zdolności obronne Polski”.
Cykl „szkiców dyskusyjnych” będzie kontynuowany także w grudniu, towarzysząc już wtedy 10. edycji Festiwalu.
W niedzielę 28 listopada o godzinie 16:00 zapraszamy do lokalu Fundacji na kolejny, trzeci już SALON TARNOCENTRYSTÓW przy kawie/ herbacie i ciastku. Na listopadowym, festiwalowym „Salonie” zaprezentujemy ideę „Lauru Tarnowskiego” i kandydatury do pierwszych wyróżnień dla wybitnych, zmarłych tarnowian, które chcemy przyznawać wraz z wieloma lokalnymi instytucjami, organizacjami i redakcjami.
Program X Festiwalu przedstawimy w szczegółach za kilka tygodni. Już dziś zapraszamy jednak na grudniową galę festiwalową z koncertem w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oraz wielodniowy przegląd filmowy i cykl spotkań młodzieży z bohaterami tarnowskiej „Solidarności”. Te ostatnie odbędą się w ramach realizowanego przez nas od sierpnia wieloletniego programu dokumentacyjno-edukacyjnego „Pierwsi Solidarni”.
Do zobaczenia na obchodach Święta i festiwalowych imprezach !